Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć na stronie: Polityka prywatności

JUBILEUSZ CZW "WĘGLOZBYT" S.A.

Centrala Zbytu Węgla „Węglozbyt” S.A. obchodzi w dniu 20 lutego 2015 roku jubileusz 70-lecia działalności.

20 lutego 1945 roku powołano w Katowicach firmę pod nazwą „Centrala Węglowa”, której celem było gospodarowanie węglem kamiennym, brunatnym i koksem. W tym samym roku uległa zmianie nazwa firmy na: „Centrala Zbytu Węgla” i funkcjonowała do 1993 roku, kiedy została przekształcona w spółkę Skarbu Państwa i zyskała nową nazwę: Centrala Zbytu Węgla „Węglozbyt” Spółka Akcyjna.

Na przestrzeni dekad Spółka prowadziła owocną współpracę z największymi krajowymi producentami w branży górniczej, okołogórniczej i energetycznej i poszerzała zakres swojej działalności o nowe kierunki. Jednak podstawowym filarem działalności Spółki niezmiennie pozostaje handel węglem na rynku krajowym. Dla zapewnienia płynności w dostarczaniu węgla do odbiorców, co było zakłócone występowaniem zjawiska sezonowych nadwyżek węgla i niedostatecznymi możliwościami magazynowania węgla u odbiorców, została podjęta decyzja o budowie dużych buforowych składowisk węgla kamiennego. Stąd w latach 60. ubiegłego wieku uruchomione zostały Składowisko Węgla w Elblągu i Składowisko Węgla w Ostrowie Wielkopolskim. Składowisko Węgla w Ostrowie Wielkopolskim działa w ramach Centrali Zbytu Węgla „Węglozbyt” S.A. do dzisiaj, świadcząc usługi przechowania i sprzedaży węgla.

Poziom i zakres usług oferowanych przez CZW „Węglozbyt” S.A. wpisały się w przyjętą przez Węglokoks S.A. strategię rozwoju handlu na rynku krajowym i od 2012 roku jesteśmy jednym z przedsiębiorstw działających w Grupie Kapitałowej Węglokoks. W latach 2004 i 2012 Spółka dwukrotnie zmieniała większościowego akcjonariusza, początkowo była nim Kompania Węglowa S.A. a następnie Węglokoks S.A.

Obecnie Spółka prowadzi działalność w ramach Grupy Kapitałowej Węglokoks.

List Gratulacyjny Prezesa Zarządu Węglokoks S.A. 

Zdjęcie budynku siedziby CZW „Węglozbyt” S.A. z 1962 roku publikujemy dzięki uprzejmości autora - Pana Andrzeja Koniakowskiego, śląskiego fotografika.

 

 

> Grupa Kapitałowa

Znajdziecie tu Państwo najważniejsze informacje ze świata węgla. Jest to także miejsce do wyrażania opinii istotnych nie tylko dla branży, ale dla całej polskiej gospodarki. Pragniemy stworzyć forum w merytorycznej dyskusji o znaczeniu i misji górnictwa oraz o energetycznym bezpieczeństwie Polski.

 

Magazyn C - archiwum